Osie, dnia 14.03.2023 r.
Wójt Gminy Osie
ogłasza nabór wniosków proponowanych do zgłoszenia do dofinansowania o udzielenie dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków położonych na terenie Gminy Osie .
Zgodnie z założeniami Programu, Gmina może wnioskować o udzielenie dofinansowania, które zostanie przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z udzieleniem przez Gminę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami tj. na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ww. ustawy.
Ogłoszony nabór stanowić będzie podstawę do wyłonienia zadań, które Gmina Osie, po ich pozytywnej weryfikacji, może zgłosić do dofinansowania w ramach ogłoszonego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- Podstawa prawna:
- Uchwała nr 232/2022 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- Okres naboru wniosków:
- rozpoczęcie naboru: 14.03.2023 r.,
- zakończenie naboru: 24.03.2023 r., godzina graniczna: 12:00.
3. Zasady składania wniosków:
- wnioski w w/w terminie należy składać:
a) listownie do Urzędu Gminy Osie, ul. Dworcowa 6, 86-150 Osie z dopiskiem ,,Wniosek proponowany o zgłoszenia - Rządowy Program Odbudowy Zabytków Polski Ład”,
b) osobiście w Sekretariacie Urzędu Gminy Osie pokój nr 10 ul. Dworcowa 6, 86-150 Osie.
- o dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu Gminy Osie.
- wnioski złożone po godzinie granicznej (1200) w ostatnim dniu naboru tj. 24.03.2023 r. nie będą rozpatrywane,
- do złożenia wniosku służy formularz stanowiący załącznik do ogłoszenia,
- Wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek w ramach jednej z poniższych kategorii:
a) do 150 000 złotych,
b) do 500 000 złotych,
c) do 3 500 000 złotych,
- wniosek musi być podpisany przez osobę/osoby, która/e zgodnie z postanowieniami statutu lub innego aktu jest/są uprawniona/e do reprezentowania podmiotu i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych oraz zawierania umów,
- wniosek powinien być wypełniony czytelnym pismem lub na komputerze.
4. Wniosek może złożyć każdy podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków, położonego na terenie Gminy Osie, jeżeli posiadanie zabytku wynika z prawa własności do zabytku, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego, lub stosunku zobowiązaniowego.
- Wnioskodawca jest zobowiązany oświadczyć we wniosku, że zapewni wkład własny (nie mniej niż 2 % nakładów koniecznych) na realizację zgłaszanego zadania, pochodzącego ze środków innych niż środki z RPOZ, w wysokości nie niższej niż różnica między ostateczną wartością zadania a poziomem dotacji. W przypadku, gdy wartość nakładów koniecznych poniesionych przez Beneficjenta dotacji ulegnie zmniejszeniu – zmniejszy się proporcjonalnie wartość dotacji. Oprócz udziału w nakładach koniecznych beneficjent będzie zobowiązany do poniesienia 100 % kosztów niezbędnych do realizacji zadania, a nie stanowiących nakładów koniecznych.
- Dotacja może być przyznana wyłącznie na realizację zadań inwestycyjnych, dla których na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków nie ogłoszono postępowań mających na celu wyłonienie wykonawcy lub wykonawców.
- Ubiegający się o udzielenie dotacji winien złożyć wniosek stanowiący załącznik do niniejszego ogłoszenia wraz z następującymi załącznikami:
- decyzja o wpisie do rejestru zabytków obiektu, którego dotyczą prace lub roboty (jeżeli dotyczy),
- dokument potwierdzający tytuł prawny do zabytku,
- zgoda współwłaścicieli zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej, będącej zabytkiem nieruchomym, na przeprowadzenie prac,
- dokumentacja fotograficzna stanu zachowania zabytku,
- zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
- pozwolenie właściwego organu ochrony zabytków na prowadzenie prac lub robót **,
- pozwolenie właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej na przeprowadzenie prac budowlanych przy zabytku (jeżeli jest wymagane) **.
** Załączniki do wniosku, których wnioskodawca nie posiada na tym etapie postępowania należy uzupełnić najpóźniej do dnia podpisania umowy o dofinansowanie. W przypadku, gdy wniosek o dotację dotyczy nakładów koniecznych obejmujących łącznie sporządzenie dokumentacji projektowej i robót budowlanych, załączniki te nie są wymagane.
- Wnioski o udzielenie dotacji opiniuje Wójt Gminy Osie.
- Wnioski poprawne pod względem formalnym będą oceniane według poniższych kryteriów:
-
- stan zachowania zabytku,
- wartość historyczna, naukowa bądź artystyczna zabytku oraz jego znaczenie dla Gminy Osie,
- stopień zaawansowania przygotowania zadania do realizacji,
- wpływ planowanych prac lub robót na wartość zabytku,
- promowanie historii i dziedzictwa kulturowego,
- dostępność obiektu dla społeczności.
- Złożenie wniosku oraz wyłonienie w naborze nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Wnioskodawcy nie przysługuje roszczenie o przyznanie dotacji.
- Wójt Gminy Osie odmawia Wnioskodawcy wyłonionemu w naborze przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku nieuzyskania przez Gminę dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- Po uzyskaniu przez Gminę Osie wstępnej promesy udzielenia dofinansowania z Programu, Rada Gminy Osie podejmie decyzję o przyznaniu dotacji w drodze uchwały.
- Po podjęciu przez Radę Gminy Osie uchwały o przyznaniu dotacji Beneficjent dotacji ogłasza postępowanie zakupowe mające na celu wyłonienie Wykonawcy zadania. Postępowanie zakupowe powinno zostać ogłoszone nie później, niż w terminie 12 miesięcy od dnia udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego wstępnej promesy Gminie Osie. Beneficjent dotacji ogłasza postępowanie zakupowe na całą inwestycję objętą dofinansowaniem oraz zapewnia zgodność postępowania zakupowego z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, w szczególności z ustawą z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, jeżeli przepisy tej ustawy znajdują zastosowanie.
- Warunki podpisania umowy o dotację:
- udzielenie dotacji nastąpi na podstawie umowy o udzielenie dotacji podpisanej pomiędzy Beneficjentem dotacji a Gminą Osie,
- warunkiem podpisania umowy o udzielenie dotacji będzie uzyskanie przez Gminę promesy w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
- szczegółowe i ostateczne warunki realizacji, finansowania i rozliczania zadania będzie regulowała umowa zawarta pomiędzy Beneficjentem dotacji, a Gminą Osie.
- Termin i warunki realizacji zadania:
- Beneficjent dotacji zawiera umowę z Wykonawcą zadania wybranym w wyniku postępowania zakupowego ogłoszonego nie później, niż w terminie 12 miesięcy od dnia uzyskania przez Gminę Osie wstępnej promesy od Banku Gospodarstwa Krajowego,
- zadanie powinno być zrealizowane zgodnie z zasadami określonymi w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
16. Złożone wnioski pozostają bez rozpoznania w przypadku:
- złożenia wniosku po terminie,
- złożenia wniosku przez podmiot nieuprawniony,
- złożenia wniosku bez wymaganych załączników lub wypełnionego nieprawidłowo.
- Informacja o przyjęciu wniosku i zgłoszeniu go do dofinansowania zostanie przekazana na adres wskazany we wniosku.
- Szczegółowe informacje na temat Rządowego Programu Ochrony Zabytków znajdują się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego:
https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/rzadowy-program-odbudowy-zabytkow/
Wójt Gminy Osie
(-) Michał Grabski